Powstanie Fundusz Sztucznej Inteligencji. Cztery obszary działania
Ministerstwo cyfryzacji przekazało, że to strategiczna inicjatywa mająca na celu rozwój i wsparcie projektów AI w Polsce. Dokumenty podpisali przedstawiciele kilku i instytucji publicznych (Polski Fundusz Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Bank Gospodarstwa Krajowego, a także ministrowie, wicepremierzy Krzysztof Gawkowski (cyfryzacja) i Władysław Kosiniak-Kamysz (obrona narodowa). List intencyjny stanowi pierwszy formalny krok w kierunku utworzenia Funduszu Sztucznej Inteligencji.
Funduszu Sztucznej Inteligencji. Czym się zajmie?
Jak przekazano, Rada Funduszu Sztucznej Inteligencji będzie koordynować działania w następujących obszarach: efektywnym inwestowaniu środków publicznych, wspieraniu projektów związanych z AI, monitorowaniu rynku i tworzeniu rekomendacji dla rozwoju technologii, budowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych w Polsce.
– Dzięki współpracy kluczowych instytucji możemy lepiej koordynować działania i inwestycje w sztuczną inteligencję. Naszym celem jest wspieranie rozwoju AI w sposób odpowiedzialny i z poszanowaniem zasad etyki w najważniejszych sektorach gospodarki oraz funkcjonowania Państwa. Tylko wspólnie, w sposób skoordynowany, możemy zrealizować ambitny plan zarysowany w ogłoszonej niedawno Strategii Cyfryzacji Polski, a naszym celem jest to, aby nasz kraj stał się w ciągu najbliższych 10 lat jednym z liderów europejskiej rewolucji AI – powiedział w trakcie uroczystości minister Gawkowski.
– Sztuczna inteligencja jest dzisiaj nieodzowna, zarówno w kontekście gospodarczym, jak i bezpieczeństwa. Kluczowe jest jednak, aby AI była wykorzystywana w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Fundusz na Rzecz Sztucznej Inteligencji oraz Rada Funduszu mają na celu wybór najlepszych projektów, które stanowią przyszłość Polski – oznajmił minister Kosiniak-Kamysz.